Tarihçe

Ülkemizde EFPP’ye bağlı Çocuk-Ergen Psikanalitik Psikoterapi ve Grup Psikoterapileri derneği olmak üzere iki ayrı dernek mevcuttur. Ayrıca psikanalist yetiştiren iki ayrı Psikanaliz Derneği bulunmaktadır.  İYPPD, eksikliği hissedilen Yetişkin Psikanalitik Psikoterapisi alanında yurt dışı bağlantılı resmi eğitim veren bir kurumun olmayışından hareketle, bu alana katkı sağlama düşüncesiyle kuruldu. İstanbul Yetişkin Psikanalitik Psikoterapi Derneği kurma fikri; derneğin Kurucu Başkanı Ayşe Özalkuş Şahin’in önce 2017’de oluşturduğu bir grup Uzman Klinik Psikolog ve Uzman Psikolojik Danışmanlarla, Tavistock’la yaptığı bir yıl süren görüşmelerle başladı. Tavistock kurumunun akreditasyonlu dernek çalışması yerine sertifikasyon önerisi üzerine bu görüşmeler; 2019 yılı sonunda EFPP Yetişkin Psikanalitik Psikoterapi Bölümü ile gerçekleştirildi. EFPP’nin yurt içinde kurulacak bir Dernek üzerinden başvuru kabulünü sağlayacağını belirtmesiyle de 2021 yılı içinde gerekli kurucu üyelerin katılım süreci başladı. Bu üyeler arasında eski Tavistock oluşumundan kişiler olduğu gibi; İstanbul hatta İzmir ikametli Psikiyatr, Uzman Psikolojik Danışman, Uzman Klinik Psikologlar da eklenerek, on beş günde bir online yapılan toplantılar ve sekiz kurucu üyeyle, 3 Kasım 2021’de dernek kuruluşu gerçekleştirildi. Derneğimiz Aralık 2021’de EFPP’ye üyelik başvurusunda bulundu ve İYPPD’nin ”Associate Membership ” düzeyindeki üyeliği de, Kasım 2022 tarihinde EFPP tarafından onaylanmıştır.

Dernek kurucu üyelerimiz Ayşe Özalkuş Şahin, Elçin Gölbaşı, Öznur Tufan Türközü, Ezgi Soncu Büyükişcan, Evindar Karabulut, Revan Çamlıbel, Bilge Togay ve Bilge Ekizoğlu Tunçelli’dir.

Derneğimiz yurt içi ve yurt dışından psikanalist veya psikanalitik psikoterapistlerle eğitim çalışmalarına Şubat 2022 tarihi itibarıyla başlamıştır. En az dört dernek üyesi EFPP kriterlerini tamamladığında da tüzükte belirtildiği gibi, dışarıdan alınan eğitimlerin yanı sıra, içeriden kabul gören Yetişkin Psikanalitik Psikoterapist Eğitmenlerle de eğitimlerini sürdüreceklerdir.