İYPPD FORMASYON BAŞVURU KOŞULLARI VE TEORİK EĞİTİM İÇERİĞİ

İstanbul Yetişkin Psikanalitik Psikoterapi Derneği (İYPPD) Ekim 2023’de akredite psikanalitik psikoterapist aday üye alımı yapılacaktır.

Formasyon eğitimi süresince Türkçe’nin yanında İngilizce de hem yabancı formatörlerin eğitimlerini hem de verilen metinleri takip etmek için kullanılacak bir dil olacaktır.

Avrupa Psikanalitik Psikoterapi Federasyonu’na bağlı olarak akredite psikanalitik psikoterapist yetiştirmeyi amaçlayan formasyon kapsamında Sonbahar 2023’de açılacak 2. grubun alacağı teorik eğitim saati yılda 90 saatten toplamda 360 saattir. Bu eğitim kapsamında Freud, Klein, Winnicott, Lacan, ve Bion gibi kuramcıların metinleri çalışılacak olup; dürtü kuramı, nesne ilişkileri kuramı, histeri, metapsikoloji vb. kuramsal öğeler işlenecektir. 5 kişilik formatör grubu, 3 Türk psikanalistin yanı sıra bir İsrailli eğitim analisti ve bir İngiliz psikanalistten oluşmaktadır. Adaylar bu grupla teorik formasyona devam edecek, arzu ettiklerinde ve formatörlerin kabulünde diğer gruplardan da seminer alabileceklerdir.Teorik seminerlerin yanı sıra klinik seminerleri de takip edeceklerdir. Teorik eğitimin ikinci yılını dolduran adaylar formasyon komitesine başvuruda bulunarak, bireysel süpervizyonlarına da başlayabileceklerdir. Detayları https://www.iyppd.org/kimler-basvurabilir/ bağlantısında bulabilirsiniz.

 

İYPPD Formasyonuna Başvuru Koşulları:

-Derneğe yalnızca yetişkin ruh sağlığı ve hastalıkları alanında en az PDR veya Psikoloji lisans mezunu olmak üzere, PDR veya klinik psikoloji yüksek lisans ve/veya doktora mezunları ile Tıp Fakülteleri Psikiyatri Uzmanlığı almış hekimlerle, uzmanlığını yapmakta olan Psikiyatri Asistanları başvurabilir.

-Bu kişiler alanda üç yıldır yetişkin danışan/hasta gören ve kesintisiz en az iki yıldır haftada iki kez terapiye ya da iki yıldır haftada üç kez analize giden kişiler olmalıdır. Gidilen psikanalitik psikoterapist EFPP akreditasyonunu tamamlamış olan EFPP üyesi/ İYPPD asil üyesi olabileceği gibi, IPA bağlantılı divan onaylı, psikanalist adayı veya psikanalist olabilir.

-Aynı şehirde sürdürülen psikanalitik psikoterapinin ya da psikanalizin yüz yüze olma koşulu vardır. Farklı şehirlerde olanların ise düzenli aralıklarla yüz yüze gelinecek şekilde hibrit bir sistemi sürdürüyor olmaları esastır.

-İstisna olarak farklı alandan mezun, PDR/Psikoloji yüksek lisans veya PDR/psikoloji doktora mezunu, alanda 5 yıl deneyimli ve iki yıldır psikanalitik psikoterapi veya psikanalizde olan kişiler de müracaat edebilirler.

-Formasyona «Formasyonda Asil Üye» başlığı altındaki tüm kriterleri kapsayan kişilerin başvurusu da kabul edilmektedir. Bu kişilerin de grupla teorik 360 saati tamamlamaları gerekmektedir.

Yukarıdaki başvuru koşullarına uygun olan kişiler motivasyon mektubu (Türkçe ve İngilizce), kriterleri de kapsayan bir özgeçmiş (Türkçe ve İngilizce) ve diplomayla formasyon@iyppd.org adresine 1-15 Eylül tarihleri arasında başvuru yapabilirler. Başvurular Haziran’daki müracaatlarla birlikte 25 kişiyle sınırlıdır, başvuru sırası dikkate alınacaktır. Belirtilen tarihler dışında yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Öncelikle Formasyon Komitesi tarafından kişilerin başvuru koşullarına uygunluğu değerlendirilecek; bunu takiben de kendilerine gönderilecek e-postayla iki ayrı kişiyle yapacakları bireysel görüşme gün, saat, yer vb. tüm bilgiler paylaşılacaktır. Görüşmelerden biri İngiliz bir Psikanalistle İngilizce olarak gerçekleşecek, arzu eden görüşmeye çevirmen de getirebilecektir.

İYPPD FORMASYON KOMİTESİ